Cesta do světa fantazie

Měsíc březen, jak je známo, patří knihám. Naše škola nezapomněla na tento fakt ani letošní rok a navázala na rok loňský, kdy úspěšně proběhl projekt čtenářské gramotnosti zasvěcený regionálním autorům.

Letos si žáci téma vybrali sami, a to prostřednictvím anketních lístků. Všechny tři knihy, které se umístily na prvních třech místech (Harry Potter, Narnie, Příběhy Septimuse Heapa) spadají do žánru fantasy, a tak projekt byl tentokrát nazván „Cesta do světa fantazie". Žáci 2. stupně se zúčastnili tříhodinového bloku, kde byli rozděleni do skupin a soutěžili navzájem mezi sebou o barevné kartičky za splněné úkoly, z kterých si sestavovali kouzelnou cestu, přičemž každý ročník byl jinak barevný - žlutí šesťáci, modří sedmáci, zelení osmáci a červení deváťáci. Nutno podotknout, že šanci uspět měli všichni, i ti, kdo knihy nečetli. Mezi oblíbené úkoly patřilo luštění hádanek, skládání rozstříhaného textu v co nejkratším čase, malba popsaného předmětu, určování vzezření postav na základě popisu a také znalostní kvízy založené na jejich bystrosti a pozornosti. Vzhledem k tomu, že děti pracovaly v určených skupinkách, mohly si nejen navzájem pomoci, ale také se sblížit s těmi, s kterými se během každodenních školních dnů do bližšího kontaktu nedostanou.

Odměnou pro nás je, že mnozí zatoužili po vypůjčení daných knih. Už teď se těšíme na projekt čtenářské gramotnosti konaný v příštím roce.

Kolektiv vyučujících Čj 2. stupně